گروه خبري : اخبار سایت
تاريخ انتشار : 1398/11/17 - 12:41
كد :8

انواع دوربین مداربسته

دوربین‌های مداربسته در جهت حفظ امنیت بالا در امکاکن با ارزش مادی و معنوی تعبیه می شوند. این دوربین ها بر اساس نحوه کارکرد و گستره فعالیت در انواع مختلفی وجود دارند.

دوربین مداربسته از طریق ثبت اطلاعات تصویری یک محیط امکان پیگیری شخصی یا قضایی پس از وقوع جرم را محیا می کند. امروزه استفاده از تصاویر دوربین های مداربسته در سطح شهر به بخشی از روند پیگیری پلیس و سازمان های امنیتی تبدیل شده. داشتن تصویر از محل وقوع جرم، روند اجرای آن یا افراد متخلف درگیر، امکان پیگیری و جلب مجرمین را به شدت بالا می برد. از منظر قضایی نیز تصویر ضبط شده در دوربین های مداربسته به عنوان یک مدرک کاملا معتبر شناسایی می شود و میتوان به راحتی به آن استناد کرد. در ذيل اجزای یک دوربین به همراه توضیحات به طور خیلی ساده توضیح داده میشود.

اجزاء اصلی دوربین های مدار بسته:

تمامی دوربین های مدار بسته از اجزا و یا یک ساختار اصلی به وجود آمده اند، که نوع این اجزا دلیل تمایز آنها از یکدیگر می باشد.

بدنه دوربین مدار بسته

بدنه دوربین مداربسته،  وظیفه محافظت از دوربین با توجه به شرایط محل نصب را برعهده دارد.  جنس بدنه دوربین مداربسته، بسته به محل مورد نظر برای نصب متفاوت، و اغلب از جنس  پلاستیکی یا فلزی می باشد. 

بخش‌های الکترونیکی دوربین مدار بسته

بخش های الکترونیکی مختلفی در یک دوربین مداربسته وجود دارد که در مجموع سبب ثبت فیلم می شوند، از جمله موارد زیر:

سنسوردوربین مدار بسته

سنسور یا حسگر دوربین مداربسته، نور از لنز به سنسور رسیده و نهایتا به سیگنال الکترونیکی تبدیل و تصویر یا فیلم شکل می­گیرد..

برد اصلی دوربین مدار بسته

برد وظيفه پروسس ايجاد تصویر را بر عهده دارد.

کانکتوردوربین مدار بسته

در یک سیستم مداربسته که شامل دوربین ها و دستگاه و دیگر تجهیزات می باشد، کانکتورها نیز نقش مهمی را در اتصالات این سیستم بر عهده دارند. اتصال کابلها به دوربین و دستگاه، اتصال میکروفن، اتصال فیش های برق، تبدیل انواع کانکتورها به یکدیگر مواردی هستند که به وفور در یک سیستم دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می گیرند. 

منبع تغذیه دوربین مدار بسته

وظیفه تبدیل برق ۲۲۰ ولت شهری به ۱۲ ولت مورد نیاز دوربین ها با آمپر های مختلف را دارد ، دوربین های معمول بازار اکثرا با ولتاژ۱۲ ولت کار ميکنند ولي دوربينهاي صنعتي با ولتاژهاي 24 ولت و حتي 220 ولت کار ميکنند.

لنز دوربین دوربین مدار بسته

لنز زوم یا موتور دار دوربین مداربسته نوعی از لنز است که امکان تغییر فاصله کانونی و در نتیجه زاویه دید دوربین را از راه دور مهیا می‌کند. این لنزها همچنین معمولاً دارای فوکوس خودکار نیز هستند. 
اندازه چیپ تصویر دوربین‌ها محدود و کوچک است. این موضوع باعث خواهد شد تصویر تشکیل شده بر روی چیپ تصویر بسیار محدود باشد. برای رفع این مشکل باید از وسیله ای برای متمرکز کردن نور بر روی چیپ تصویر استفاده شود. به این وسیله لنز می‌گویند. لنز دوربین‌های مداربسته معمولاً از یک یا چند عدسی تشکیل شده که با توجه به فاصله کانونی، قسمت مشخصی از تصویر رو برو را بر روی چیپ تصویر ایجاد می‌کنند. هر چه فاصله کانونی لنز بیشتر باشد تصویر را کمتر متمرکز می‌کند و زاویه دید دوربین کمتر خواهد بود. از طرفی در دو دوربین با لنزهای با فاصله کانونی ثابت دوربینی که چیپ تصویر بزرگ‌تری داشته باشد تصویر را با زاویه بیشتری نشان می‌دهد.
انواع لنز دوربین‌های مداربسته
لنزهای fix
لنزهای fix صنعتی
لنزهای fix مینی کمرا
لنزهای (varifocal) فاصله کانونی متغیر
لنزهای (motorize) موتور دار

انواع دوربین های مداربسته

همانطور که در ابتدا گفتیم دوربین های مدراربسته، بسته به نوع اجزای آنها تقسیم می شوند در این مقاله به چند دسته بندی دوربین مدار بسته اشاره خواهیم کرد.

انواع دوربین های مداربسته از نظر نوع سنسور

 • سنسور سی سی دی (CCD)
 • سنسور سیماس (CMOS)

انواع دوربین های مداربسته از نظر نوع سیگنال خروجی

 • آنالوگ
 • آی‌پی

انواع دوربین های مداربسته از نظر انتقال تصاویر

 • بی‌سیم
 • با سیم

انواع دوربین های مداربسته از نظر شکل ظاهری و نوع کاربرد

دوربین‌های مداربسته بر اساس شکل ظاهری و نوع کاربرد تقسیم بندی می‌شوند.

دوربین مداربسته دام(Dome)

اصطلاح دام(Dome) به معنای گنبد است. این نوع دوربین ها بر اساس شکل ظاهری بدنه نام گذاری شده اند.

دوربین مداربسته باکس(Box)

اصطلاح باکس(Box) به معنای جعبه است. دوربین‌های باکس دوربین‌هایی با بدنه معمولاً مستطیلی شکل و پلاستیکی هستند که لنز آن‌ها به صورت جدا بر روی دوربین نصب می‌شود.

دوربین مداربسته بولت(Bullet)

اصطلاح بولت(Bullet)به معنای گلوله است. دوربین‌های بولت دوربین‌هایی با بدنه معمولاً استوانه‌ای شکل و عموماً فلزی هستند.

دوربین مداربسته اسپید دام(Speed dome)

دوربین‌های گردان را با نام‌های متفاوتی می‌شناسند بعضی از این نام‌ها عبارتند از Fast dome,Speed dome,PTZ

دوربین مداربسته حرارتی(Thermal)

دوربین‌های حرارتی یا گرمایی(Thermal)نوعی از دوربین‌های مداربسته هستند که تصاویر خود را به جای نور با توجه به شکل حرارتی محیط می‌سازند.

انواع دوربین های مداربسته از نظر محل استفاده :

 • محیط داخلی (سقف دار)
 • محیط بیرونی (فضای باز)
 • مشخصه‌های فنی
 • سنسور تصویر برداری
 • رزولوشن
 • سرعت شاتر

انواع دوربین های مداربسته دید در شب:

اصطلاح IR مخفف واژه(Infrared)به معنای طیف مادون قرمز است. دوربین‌های دید در شب(IR)از طریق استفاده از LED‌های مادون قرمز محیط اطراف خود را روشن کرده و امکان تصویر برداری در شب را فراهم می‌کند.

 

۱۳۹۹ © کلیه حقوق این وب سایت برای شرکت افزار ایمنی آسام محفوظ است.