سیستم مدیریت ساختمان BMS

سیستم مدیریت ساختمان  ( Building Management System)، به عنوان سیستم اتوماسیون ساختمان شناخته شده است. این سیستم برای کنترول و نظارت بر تجهیزات مکانیکی و الکتریکی به وسیله رایانه کاربرد دارد.ب به طور کلی سیستم مدیریت ساختمان bms  بر کلیه سیستم های تاسیساتی و امنیتی از جمله سیستم های آتش نشانی، سیستم های تهویه، سیستم های روشنایی و... امروزه با رشد روز افزون علم و به طبع آن مشغله های بیشتر استفاده از سیستم های مدیریت ساختمان یکی از راهکارهای مناسب برای کنترول و ایجاد امیت در ساختمان می باشد.
سیستم مدیریت ساختمان BMS

اجزای سیستم مدیریت ساختمان BMS

سیستم مدیریت ساختمان شامل دو بخش نرم‌افزار و سخت‌افزار است، سخت‌افزارها با توجه به نوع سیستم متفاوت می باشتد و شامل انواع میکروکنترل ها می شوند. در بخش نرم افزاری ، هر سیستم  به صورت اختصاصی طراحی و اجرا می شود. اصولا هر برند تجاری برنامه نویسی خاص خود را در این زمینه دارد. در برخی موارد که سیستم مدیریت ساختمان وسیع تر است از سیستم های مانیتورینگ برای کنترل ونظارت بر عمل کرد بخش‌های مختلف استفاده می‌شود و ارتباط میان سخت‌افزار و نرم‌افزار توسط یکی از پروتکل‌های DeviceNet, SOAP, XML, BACnet, LonWorks و MODBUS و usp و lan و rs232 و… پیاده‌سازی خواهد شد.اجزای اصلی این سیستم مدیریت ساختمان BMS  شامل :۱-کنترل‌کننده مرکزی، ۲- کنترل‌کننده محلی، ۳- کنترل‌کننده اینترنتی، ۴- سنسورها می‌باشد.

ویژگی‌های سیستم مدیریت ساختمان BMS

یکی از بارزترین ویژگی های سیستم مدیریت ساختمان BMS ایجاد امکان صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی می باشد. در حالت عادی برای صرفه جویی در انرژی به دلیل نداستن مشکلات موجود نمی توان به درستی عمل کرد. اما وجود سیستم مدیریت ساختمان BMS به زبان ساده تر به عنوان یک چک لیست از تمامی موارد موجود در ساختمان به کار می آید. بررسی برخی عوامل هدر رفت در یک ساختمان شاید کمی تخصصی تر باشد که افراد معمولی قدرت تشخیص آن را ندارند، با وجود سیستم مدیریت ساختمان BMS می توان به صورت تخصصی تمامی عوامل را سنجید.

- هزینهٔ بالای آب، برق، گاز، تلفن و… یکی از اساسی ترین هزینه های روزمره می باشد که علاوه بر هدر رفت مالی تاثی بسزایی در منابع انرژی می گذارند. سیستم مدیریت ساختمان BMS می تواند از طرق مختلف در صرفه جویی منابع تاثیر باورنکردنی بگذارد. 

- با تنظیم دمای بخش های مختلف ساختمان می تواند از هدر رفتن حد زیادی از آب گرم، برق و گاز جلوگیری کند.
لوازم برقی و انواع لام ها و چراغ های روشنایی را کنترول می نماید تا در صورت بی استفاده ماندن جریان برق مصرفی را قطع نماید. این امر باعث کاهش هزینه برق می گردد. همچنین در ساعات پیک مصرف برق امکان استفاده از لوازم برقی پر مصرف وجود ندارد.
- سیستم مدیریت ساختمان BMS برای جلوگیری از هدر رفت انرژی،در زمان باز بود بی دلیل درب و پنجره ها هشدار خواهد داشت.

قیمت سیستم bms


مزیت های سیستم مدیریت ساختمان

  • کنترل عبور و مرور در ساختمان
  • کنترل روشنایی، دما، رطوبت
  • قطع برق لوازم الکترونیکی در زمان های بی کارکرد
  • کنترل سیستم اعلام حریق و اطفاء حریق
  • کنترول قفل های امنیتی
  • کنترل هوشمند آبیاری
  • سیستم صوتی هوشمند
  • کنترل فیلترها، دما و تأثیر اشعه خورشید بر استخر
  • صرفه جویی در انرژی های تجدیدناپذیر
  • بازگشت سرمایه پس از یک سال از طریق صرفه جویی در مصرف انرژی
 
۱۳۹۹ © کلیه حقوق این وب سایت برای شرکت افزار ایمنی آسام محفوظ است.