گروه خبري : اخبار سایت
تاريخ انتشار : 1399/09/22 - 09:08
كد :20

علت تار شدن تصویر دوربین مداربسته

تار شدن دوربین عکاسی وضعیتی است که تصویر هنگام عکاسی تار است. همچنین ممکن است پس از پایان عکاسی متوجه شوید تصاویری که ثبت کرده اید تار هستند. بدون شک این شرایط اصلا خوشایند نیست و به دنبال برطرف کردن آن هستید. جالب است بدانید که تار بودن دوربین در بیشتر موارد از خطاهای فردی نشأت می گیرد.

تاری در دوربین مداربسته

برخی افراد می‌پرسند که چگونه می‌توان مشکل تاری تصویر در دوربین‌های مداربسته را حل کرد. در پاسخ می‌توان گفت که در حقیقت همه مشکلات در رابطه با تاری تصویر به فیزیک ساده مربوط به نور، لنزها و یا تنظیمات سرعت شاتر وابسته می‌باشند. اگر در دوربین مداربسته حرفه‌ای نیستید و می‌خواهید مشکل مربوط به تاری تصویر را رفع کنید، لازم نیست نگران باشید. تنها کافی است که این مقاله را بخوانید. پس‌ازآن بهترین راهکار برای مشکل خود را پیدا خواهید کرد.

علت تار شدن دوربین مداربسته

تار شدن تصویر دوربین مداربسته در ساعات مختلف

یکی از مشکلات دوربین مداربسته تار شدن تصویر است. این که دوربین مداربسته کاملا خاموش شود و با این که در برخی موارد و در ساعاتی از روز تصویر آن تار شود یا خاموش شود متفاوت است. برای پیدا کردن مشکل این قسمت باید تنظیمات مرتبط با آیریس لنز دوربین بررسی نمایید و همین‌طور زمانی که دوربین را در محلی نصب می‌کنید باید شدت نور محیط را نیز بررسی نمایید؛ به همین دلیل افرادی که در زمینه خدمات تخصصی نصب می‌کنند معمولا لنز دوربین را هنگام عصر تنظیم می‌نمایند؛ چرا که شدت نور محیط در این زمان در بهترین حالت خود قرار دارد و به نصاب این امکان را می‌دهد تا در بهترین حالت دوربین را قرار دهند.

بررسی دلایل تار شدن دوربین عکاسی

پیش شرط برطرف کردن مشکل تار شدن دوربین، شناخت دلایل بروز مشکل است. شما باید بدانید که چرا دوربین تان تار شده تا بتوانید مشکل را برطرف کنید. همانطور که پیش تر اشاره شد، این مشکل دلایل بسیاری دارد. ممکن است سرعت شاتر پایین باشد و یا تنظیمات بخش های مختلف دوربین تان به هم ریخته باشد. گاهی ممکن است فوکوس انتخابی شما درست نباشد یا دوربین به خوبی فوکوس نکند. در این صورت هم شاهد تار شدن دوربین عکاسی خود خواهید بود. دیگر علت بروز این وضعیت، خرابی لنز دوربین است.

خرابی لنز دوربین مداربسته

اگر لنز معیوب بوده و یا آلودگی داشته باشد، عکس ها با کیفیت مناسب به ثبت نرسیده و بعضا تار خواهند بود. پس از بررسی دوربین و شناسایی دلایل تار شدن عکس ها، می توانید اقدامات لازم برای رفع این مشکل را انجام داده و از آن رهایی یابید. در ادامه دلایل تار بودن دوربین های عکاسی را مفصل تر بررسی خواهیم کرد.

پایین بودن سرعت شاتر

یکی از مهم ترین عواملی که منجر به تار شدن دوربین عکاسی می شود، پایین بودن سرعت شاتر است. شاتر قطعه ای مهم در دوربین های عکاسی است که زمان و مقدار عبور نور به سنسورها را کنترل می کند. اگر نور با تاخیر به حسگرها برسد، عکس ها تار شده و وضوح کافی را نخواهند داشت. بنابراین بد نیست تنظیمات شاتر دوربین تان را بررسی کنید. 

فوکوس نامناسب

دومین علت تار شدن دوربین عکاسی ، فوکوس نامناسب است. فوکوس و کیفیت آن در کیفیت کار دوربین و عکس های آن تاثیر بسیاری دارد. جالب است بدانید که فوکوس جلوتر و یا پشت سوژه، به راحتی عکس های شما را تار می کند. از طرفی اگر فوکوس اتوماتیک دوربین تان درست کار نکند، تصاویر تار و غیر واضح ثبت خواهند شد. به همین دلیل توصیه می شود که هنگام تار بودن دوربین، حتما تنظیمات فوکوس را بررسی کنید.

خرابی لنز دوربین

کیفیت عملکردی لنز هم تاثیر بسزایی در وضوح و شفافیت عکس دارد. خرابی لنز جزء دلایل اصلی تار شدن دوربین و عکس های آن بوده و باید مورد توجه قرار بگیرد. چنانچه لنز دوربین شما ایرادی داشته باشد، تاری معمولاً در اپرچرهای باز مثلاً f1/4 , f2/8 خصوصاً در لبه های عکس ایجاد می شود. این نوع تاریکی عکس نه تنها در لبه ‌های عکس بلکه در مرکز تصویر نیز قابل مشاهده است. توجه داشته باشید تعمیر لنز دوربین و تشخیص خرابی این قطعه یک عملیات تخصصی است و باید توسط تعمیرکاران مجرب انجام شود. در غیر این صورت احتمال آسیب دیدگی لنز وجود خواهد داشت.

آلودگی لنز دوربین

در نهایت باید بدانید که آلودگی لنز هم می تواند منجر به تار شدن دوربین عکاسی شما شود. گرد و غبار و آلودگی های محیط به راحتی روی لنز دوربین نشسته و آن را آلوده می کنند. حتی گاهی این آلودگی کاملا مشهود است و به صورت لکه هایی روی لنز قابل مشاهده است. این مساله موجب تاری دوربین و عکس های آن خواهد شد.

تعمیر دوربین مداربسته در کرج

علت تار شدن تصویر دوربین مداربسته در روز

اولین چیزی که در صورت تاری تصویر در روز باید به آن توجه کنید Focus می‌باشد. اگر لنز دوربین نور را در یک نقطه صحیح از سنسور تصویربرداری متمرکز نکند یک تصویر تار تشکیل می‌شود.لنزهای مختلفی برای دوربین‌های مداربسته وجود دارند اما قاعده کلی برای همه آن‌ها یکسان می‌باشد. پرتوهای نور که به لنز می‌آیند و به سنسور دوربین هدایت می‌شوند باید در یک نقطه همگرا شوند. در غیر این صورت تصویر تار می‌شود. تصویر زیر نقطه کانونی (Focus Point) که نور در آنجا متمرکز می‌شود را نشان می‌دهد.

دوربین‌های دارای لنز Varifocal

اگر دوربین مداربسته شما دارای لنز varifocal باشد، می‌توانید Focus را با چرخاندن پیچ در لنز برای گرفتن تصویر مناسب تنظیم کنید. تصویر زیر لنز varifocal به همراه پیچ برای کنترل Focus را نشان می‌دهد.ازآنجایی‌که لنز verifocal امکان بزرگنمایی را می‌دهد، کنترل Focus به‌ این‌ علت که Zoom in یا out Zoom فاصله کانونی را تغییر می‌دهد باید وجود داشته باشد.

تنظیم Focus در دوربین دارای لنز Verifocal

در یک دوربین مداربسته با لنز ثابت (fixed) امکان تنظیم Optical zoom وجود ندارد بنابراین نیازی به تنظیمات focus نیست. در این دوربین‌ها فاصله لنز تا سنسور تصویربرداری در کارخانه سازنده در فاصله مناسب تنظیم شده است.

دوربین با لنز ثابت

اما گاهی اوقات اتفاقات بدی رخ می‌دهد. اگر لنز از موقعیت اصلی‌اش خارج شود، لنز و سنسور در فاصله مناسب از هم قرار نمی‌گیرند و درنتیجه این علت تار شدن تصویر دوربین مداربسته می‌شود.

لنز Fixed

در صورت رخ دادن این مشکل با چرخاندن Fixed lens در جهت عقربه‌های ساعت می‌توانید فاصله سنسور و لنز را تنظیم و به Focus مناسب دست پیدا کنید.

۱۳۹۹ © کلیه حقوق این وب سایت برای شرکت افزار ایمنی آسام محفوظ است.