گروه خبري : اخبار سایت
تاريخ انتشار : 1399/11/04 - 11:29
كد :23

بررسی نویز در دوربین مداربسته

به‌طورکلی شما هم در زمان فیلمبرداری و عکسبرداری در شرایط نور کم متوجه لکه‌های تیره و روشن در تصویر شده‌اید. اساسا این مشکل در دوربین‌های مداربسته، دوربین‌های دیجیتالی، دوربین‌های فیلمبرداری و سایر انواع در شرایط نورکم وجود دارد. خوشبختانه اکثر دوربین‌های مداربسته به قابلیت کاهش نویز دیجیتالی مجهز هستند. این قابلیت قادر است لکه‌های تیره و روشن تصویر (نویز) را حذف کند، در فضای هارد دیسک صرفه‌جویی کرده و در نهایت تصویر واضح‌تر و باکیفیت را ارائه کند.

نویز در دوربین مداربسته

دلایل نویز در تصویر دوربین مداربسته می توانند متعدد باشد و هریک از دوربین های مداربسته به دلیل خاصی گرفتار این مساله باشند با بررسی دقیق اجزای دوربین مداربسته می توانید دلیل اصلی را شناسایی و در صدد رفع آن بر آیید , اگرچه دلیل شایع نویز در دوربین مداربسته کمبود نور و تاریک بودن محل نصب است چرا که برای نمایش تصویر نیاز به مقدار مشخصی نور است و کم بودن آن می تواند مشکلاتی از این قبیل را به وجود بیاورد.نویز در تصویر دوربین مداربسته را می توان با تقویت نور محیط تا حد زیادی کم کرد اگر با این راهکار همچنان تصاویر دچار نویز بودند این مشکل می تواند دلایل دیگری داشته باشد که در ادامه به شرح آن ها خواهیم پرداخت.

بررسی نویز در دوربین مداربسته

انواع نویز در تصویر دوربین‌های مداربسته

نویز الکترونیکی

نویز الکترونیکی یکی از انواع رایج نویز در دوربین‌های مداربسته است. این نویز خود را معمولا به صورت نقاط ریز رنگی در تصویر نشان می‌دهد. این نویز معمولا به دلیل تقویت بیش از حد سیگنال تصویر در نور کم به وجود می‌آید.

نویز الکترومغناطیسی

نویز الکترومغناطیسی دیگر نوع رایج نویز در تصاویر دوربین مداربسته است. این نویز خود را معمولا به صورت خطوط یا موج در تصویر دوربین نشان می‌دهد. گاهی این امواج در طول صفحه دوربین حرکت می‌کنند. این نوع نویز می‌تواند به علت تاثیر امواج الکترومغناطیسی بر روی دوربین یا افت شدید سیگنال تصویر در طول انتقال به وجود آید.

روش‌های رفع نویز الکترونیکی

پیش از اطلاع از روش‌های اصلاح نویز الکترونیکی شما باید دلیل دقیق به وجود آمدن این نوع نویز را بشناسید. چیپ‌های تصویر دوربین‌های مداربسته حساسیت محدودی نسبت به نور دارند. این به این معناست که مقدار مشخصی نور برای تشکیل تصویر در دوربین مداربسته نیاز خواهد بود. زمانی که نور برای تشکیل تصویر کافی نیست یک مدار الکترونیکی به صورت خودکار سیگنال تصویر را تقویت می‌کند. این تقویت سیگنال باعث می‌شود، نویز موجود در تصویر نیز تقویت شود که به صورت نقاط ریز رنگی در تصویر به نظر می‌رسد.

روش‌های رفع نویز الکترومغناطیسی

به وجود آمدن نویز الکترومغناطیسی در تصویر دروبین‌های مداربسته می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. در اینجا به بررسی رایج ترین دلایل به وجود آمدن این نویزها می‌پردازیم:

درست وصل نشدن فیش‌های BNC

در صورتی که هادی کابل به خوبی به فیش BNC شما متصل نشده باشد، سیگنال شما با افتی شدید به نمایشگر خواهد رسید که خود را به صورت نویز در تصویر نشان می‌دهد. برای رفع این مشکل سعی کنید تا جای ممکن از فیش‌های BNC لحیمی استفاده کنید.
طولانی شدن مسیرهای کابل‌کشی: هر نوع از کابل تصویر دوربین مداربسته محدودیت خاصی برای طول دارد. در کابل‌های RG59 با مغزی مس این محدودیت معمولا حدود ۵۰۰ متر است. در صورتی که مسیر شما طولانی شده سعی کنید از کابلی با بالاترین کیفیت شیلد و مغزی استفاده کنید و یا از سری‌های پیشرفته‌تر از کابل تصویر استفاده کنید. در صورت طولانی شدن زیاد کابل همچنین می‌توانید از ویدئو بالون اکتیو نیز برای تقویت سیگنال تصویر استفاده کنید.عبور کابل از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی: عبور کابل‌های تصویر از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی مانند کابل‌های برق، ترانس‌های برق، موتورهای الکتریکی و … می‌توانید نویز زیادی در تصویر شما ایجاد کند. در طول کابل کشی حتما باید توجه داشته باشید، کابل شما تا جای ممکن از چنین منابعی دور باشد. سعی کنید برای انتقال کابل‌های از سینی و داکت جداگانه استفاده کنید تا با کابل‌های برق هم مسیر نباشند. به ویژه در مسیرهای طولانی این تاثیر می‌تواند خیلی بیشتر باشد. سعی کنید در صورتی که از لوله یا سینی فلزی برای انتقال کابل‌ها استفاده می‌کنید حتما آنها را زمین کنید.

مشکل در منبع تغذیه

منبع تغذیه یا آداپتور شما هم می‌تواند یکی از دلایل ایجاد نویز در تصویر دوربین‌های شما باشد. در صورتی که ریپل ولتاژ خروجی آداپتور زیادتر از استاندارد باشد، این امواج در تصویر خروجی دوربین شما تاثیر خواهند گذاشت.نشتی برق از هادی‌های اطراف: گاهی ممکن است هادی فیش‌های شما به هادی‌های برق‌دار اطرف متصل شوند، برای مثال هادی فیش‌های BNC به فلزات موجود در سقف کاذب در محل نصب دوربین وصل شوند. از آنجایی که این هادی‌ها دارای مقدار کمی جریان نشتی هستند، این جریان در کابل‌های شما جاری می‌شود و نویز ایجاد می‌کند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی می‌توانید فیش‌های خود را با عایق بپوشانید و یا روش مناسب‌تر زمین کردن تمامی تجهیزات مداربسته از جمله DVR و دوربین‌های شماست.

گرمای هوا

همانطور که می‌دانید گرمای هوا مقاوت الکتریکی هادی‌ها را افزایش می‌دهد و با گرم شدن بیشتر میزان افت سیگنال شما در طول مسیر بیشتر خواهد شد. سعی کنید کابل‌های خود را تا جای ممکن خاطر از تابش مستقیم خورشید و گرمای زیاد هوا انتقال دهید.

تعمیر دوربین مداربسته در کرج

۱۳۹۹ © کلیه حقوق این وب سایت برای شرکت افزار ایمنی آسام محفوظ است.