گروه خبري : اخبار سایت
تاريخ انتشار : 1399/07/12 - 09:44
كد :17

دوربین مداربسته تحت شبکه چیست

امروزه برای ایجاد امنیت و کنترل فضاها و اماکن خاص از انواع دوربین مداربسته استفاده می شود. دوربین های مداربسته دارای انواع و اقسام مختلف و با ویژگی های مختلف هستند. یکی از مهم ترین و کاربردی ترین دوربین های مداربسته،دوربین مداربسته تحت شبکه هستند که کاربرد فراوانی نیز دارند. ما در این مقاله سعی داریم به بررسی مختصر دوربین های مداربسته بپردازیم. با ما در آسام همراه باشید.

دوربین مداربسته چیست

سیستم نظارت تصویری یا Video Surveillance  یا به اشتباه عامیانه سیستم دوربین مداربسته متشکل از اقلامی است جهت رویت محیط پیرامون،ضبط وقایع،بازبینی و امروزه انتقال تصاویر و رویت از طریق شبکه می باشد. دوربین های مداربسته می وانند به صورت جداگانه و در زمان های مشخص به ضبط تصاویر می پردازد و یا در دوربین مداربسته های پیشرفته تر از طریق مانیتور متصل به دوربین مداربسته قابل رویت است. دوربین مداربسته، از جمله تجهیزات امنیتی محسوب می شود که برای اهداف نظارتی و … مورد استفاده قرار می گیرد. نام آن برگرفته از عبارت Closed Circuit Camera یا به اختصار CCTV است. دوربین مداربسته در واقع یک سیستم تلویزیونی است که سیگنال های تصویر در آن نه به طور عمومی بلکه در یک سیستم بسته ارسال می شوند. یک سیستم مداربسته شامل دوربین های مداربسته، دستگاه ضبط، مانیتور یا نمایشگر، کابل ها و سایر تجهیزات می باشد.

دوربین مداربسته تحت شبکه چیست

 

مزایای استفاده از دوربین مداربسته

استفاده از یک سیستم دوربین مدار بسته در حفظ امنیت اموال و دارایی‌های ما بسیار ضرورت دارد. از طریق دوربین مدار بسته، ما قادر به بررسی فعالیت‌های جاری در ملک خود و همچنین اتفاقاتی که در گذشته افتاده است هستیم. در محیط کار، استفاده از دوربین مدار بسته باعث می‌شود تا بتوان به طور دائم فعالیت کارمندان و طرز رفتار و عملکرد آن‌ها را مشاهده کرد. استفاده از سیستم امنیتی در منزل هم بسیار مهم است. فرض کنید از سر کار به خانه بازگشته‌اید و می‌خواهید چک کنید که آیا در ساعت‌های گذشته کسی وارد منزل شما شده است یا نه. بنابراین تنها راه حل شما، استفاده از دوربین مدار بسته است. با این کار، اگر هرگونه حادثه بدی در ملک شما اتفاق افتاده باشد، قادر به شناسایی مجرمان احتمالی خواهید بود.

افزایش امنیت در محیط

سیستم‌های امنیتی مدار بسته، از روزی که وارد محیط های کاری مختلف شده‌اند، کارایی و ضرورت خود را ثابت کرده‌اند. مشاهده‌ی کامل محیط کار یا منزل، آن هم به طور زنده باعث می‌شود تا از بسیاری از اتفاقات ناگوار و پر هزینه مثل شروع یک آتش سوزی، وقوع یک جرم و جنایت، دزدی و غیره جلوگیری به عمل آید.لزوم و مزایای استفاده از دوربین مدار بسته در کاهش خطرهای احتمالی خلاصه نمی شود، بلکه استفاده از یک دوربین مدار بسته در منزل، حداقل می‌تواند خیال شما را در زمان هایی که در منزل حضور ندارید، از بابت دزدی و آسیب تا حد زیادی راحت کند. علاوه بر این اگر منزل یا اموال خود را بیمه کرده باشید، با استفاده از دوربین مدار بسته بهتر می‌توانید حق بیمه خود را پس از یک دزدی دریافت کنید. اگر منزل شما مورد دستبرد قرار بگیرد، نیاز به ارائه شواهد برای دریافت حق بیمه خود خواهید داشت. شواهدی که دوربین های مدار بسته برای شما جمع می‌کنند، می‌توانند مدرکی خوب برای ارائه به شرکت بیمه طرف قرارداد شما باشند.

کاهش هزینه ناشی از ایجاد امنیت در محیط

استفاده از دوربین مدار بسته یکی از به صرفه‌ترین روش‌های حفظ امنیت اموال است. پس از نصب دوربین و تحمل هزینه های اولیه، شما امنیت بسیار بالایی را برای اموال خود به ارمغان می‌آورید و در نتیجه به احتمال بالا هزینه‌های ثانویه ناشی از دزدی و خرابکاری و غیره را تقبل نخواهید کرد. ضمن اینکه معمولا هزینه نگهداری از سیستم‌های امنیتی و نظارتی چندان بالا نیست. در واقع با نگهداری درست از سیستم دوربین مدار بسته می‌توانید از کارکرد درست آن تا سال های سال اطمینان داشته باشید.

اجزای تشکیل دهنده دوربین مداربسته

هر دوربین مداربسته تشکیل شده از سنسور یا حسگر، بدنه و لنز می باشد. هر کدام از این اجزا وظیف مشخصی را در ساختار دوربین مداربسته ایفا می کنند که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

سنسور تصویر در دوربین های مداربسته

وظیفه حسگر یا سنسور تصویر دریافت نور از محیط و تبدیل آن به سیگنال الکتریکی است. در دوربین های مداربسته معمولا از دو نوع سنسور CMOS و CCD استفاده شده است.

لنز در دوربین های مداربسته

وظیفه لنز در دوربین مدار بسته تنظیم زاویه دید و همچنین تنظیم و هدایت نور بر روی حسگر تصویر است. می تواند از نوع ثابت، وریفوکال و یا وریفوکال موتوردار باشد. لنز ها دارای یک فاصله کانونی هستند که در لنز های ثابت دارای عددی ثابت (2/8، 3/6، 4، 6 و…میلی متر) بوده و در لنزهای وریفوکال در یک بازه تعریف می شود (برای مثال 2/8-12). هرچه فاصله کانونی لنز عدد کمتری را نشان دهد تصویری گسترده تر و زاویه دیدی وایدتر بدست می دهد و هرچه این عدد بیشتر شود عمق تصویر نیز بیشتر می گردد.

بدنه دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته با بدنه یا کیس های متفاوتی تولید می شوند. بنابر نوع بدنه بکار رفته شامل دسته های دوربین دام، بولت، اسپیددام، فیش آی، باکس، کیوب، مینیاتوری می شوند.

دوربین مداربسته تحت شبکه چیست

این دوربین ها با نام های دیگری از جمله دوربین IP یا دوربین اینترنتی نیز شناخته می شوند. ساختار سیستمی این دوربین ها به گونه ای است که شما می توانید با تنظیم آدرس IP بر روی آن ها، از طریق شبکه یا اینترنت به صورت آنلاین تصاویر ارسال شده از دوربین های مداربسته را دریافت و مشاهده نمایید.

چگونگی عملکرد دوربین مداربسته

دوربین مداربسته تحت شبکه طرز کار بسیار متفاوتی با نمونه های آنالوگ دارد. دوربین آنالوگ سیگنال ویدیو را از طریق یک کابل هم محور به واحد DVR ارسال می کند. در این سیستم ها، DVR مسئول رمزگذاری و ضبط سیگنال های ویدیویی گرفته شده توسط دوربین است. DVR هم با نرم افزاری طراحی شده است که تنظیمات و گزینه های مختلف دوربین را مدیریت می کند. در یک سیستم امنیتی آنالوگ، DVR برای ضبط ویدیو و تماشای آنها ضروری است.

این یعنی DVR مرکز سیستم دوربین های مداربسته آنالوگ است و این دوربین ها عموما با استفاده از یک منبع قدرت ۱۲ یا ۲۴ ولت کار می کنند. در مقابل، دوربین مداربسته تحت شبکه یک واحد همه کاره است که می تواند با دسترسی به آدرس IP  دوربین کار کند. این باعث می شود دوربین های تحت شبکه مشابه با سایر دستگاه هایی باشند که نیاز به اتصال به شبکه از طریق کامپیوتر یا سایر دستگاه هایی که به اینترنت متصل می شوند، دارند.

دوربین مداربسته تحت شبکه چیست

مزایای استفاده از دوربین مداربسته تحت شبکه

دوربین‌های مدار بسته تحت شبکه قابلیت‌های متفاوتی را در اختیار کاربران و مدیران شبکه (IT)نسبت به دوربین‌های انالوگ قرار می‌دهند.

  • امکان به روز رسانی‌ها در دوربین مداربسته
  • وضوح بسیار بالا
  • هوشمندی دوربین مداربسته تحت شبکه
  • امکان ذخیره تصاویر روی دوربین مداربسته تحت شبکه
  • امکان دسترسی به تنظیمات دوربین مداربسته تحت شبکه
  • طراحی زیر ساخت بسیار مقرون به صرفه تر دوربین مداربسته تحت شبکه
  • طراحی بسیار گسترده‌تر در تعداد دوربین‌های مداربسته تحت شبکه
  • تغییرات اسان تر
  • قابلیت پردازش تصاویر دوربین مداربسته تحت شبکه
  • و......

 

۱۳۹۹ © کلیه حقوق این وب سایت برای شرکت افزار ایمنی آسام محفوظ است.